Co to jest spirala długów i jak z niej wyjść?

Spirala długów wydaje się być określeniem często używanym, ale nie zawsze w pełni zrozumiałym. Tymczasem narastające zobowiązania mogą być źródłem wielu stresów, czy nawet osobistych tragedii. Warto więc dowiedzieć się czym dokładnie jest spirala długów.

Co to jest spirala długów?

W podstawowym znaczeniu można powiedzieć, że jest to sytuacja gdy jedne długi spłacane są poprzez zaciąganie innych długów. Często te kolejne zobowiązania zaciągane są na bardziej niekorzystnych zasadach (bo mamy mniejszą zdolność kredytową, bo przy podejmowaniu decyzji widać nasze niespłacone długi, bo jesteśmy widoczni w BIK) i zadłużenie zamiast malec to znacznie wzrasta. Spirala więc się nakręca. W pewnym jednak momencie, na końcu znajduje się pętla i dłużnik znajduje się w sytuacji, gdy ma rosnące zobowiązania i nie ma już możliwości aby zaciągać nowe. Nie ma też środków, aby swoje długi spłacić.

Jak wyjść ze spirali długów?

Najlepiej było by je wszystkie spłacić. Niestety taka możliwość zdarza się bardzo rzadko. Inną opcją jest ugoda z wierzycielami oraz złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Może to brzmieć skomplikowanie, może przerażać, ale po ostatnich zmianach w ustawie upadłościowej, nie jest to już ani straszne, ani trudne.  Wielu konsumentom może pozwolić wyjść na prostą i zacząć życie z „czystą kartą”. Z pewnością postępowanie upadłościowe będzie stresujące, a czasem i nieprzyjemne. Tyle że jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż samodzielne zmaganie się z kolejnymi wezwaniami do zapłaty i obawami o to, co będzie dalej.

Co robić by nie wpaść w długi?

  • Warto też pamiętać o kilku zasadach, które nie zawsze łatwo jest przestrzegać:
  • Przede wszystkim starajmy się zaciągać tylko zobowiązania, które jesteśmy w stanie spłacić. Nie dajmy się „ponieść chwili” i nie kupujmy okazyjnie produktów, których nie do końca potrzebujemy, tylko dlatego, że przecież będzie „na raty”.
  • Czytajmy dokładnie umowy i patrzmy na dodatkowe koszty pożyczki. Czasami 0% nie oznacza brak dodatkowych kosztów. Parabanki i inne instytucje finansowe muszą przecież jakoś zarabiać.

Dług to nie koniec świata

I na koniec rzecz chyba najważniejsza. Nie można się wstydzić swoich długów. Spora liczba ludzi czy to w Polsce czy na świecie ma problemy z wierzytelnościami. Nie można jednak ignorować problemu i, czy to z pomocą bliskich, rodziny czy przyjaciół, można wszystko naprawić. Nie ma sytuacji bez wyjścia! W razie wątpliwości, pytań czy potrzeby porady zapraszamy do nas na niezobowiązującą i bezpłatną konsultację.

Podobne artykuły

wniosek o upadłość ogłoszenie upadłości syndyk pomoc w upadłości

Co może sprzedać syndyk?

Syndyk zarządza masą upadłościową i jego głównym zadaniem jest spieniężenie majątku dłużnika, aby uzyskać pieniądze na spłatę wierzycieli. Nie może jednak dysponować majątkiem wyłączonym spod

Czytaj »
wniosek o upadłość ogłoszenie upadłości syndyk pomoc w upadłości

Ile kosztuje upadłość?

Podstawowe i najważniejsze informacje na temat kosztu ogłoszenia upadłości można znaleźć w naszej sekcji FAQ, która znajduje się tutaj. Na więcej szczegółów zapraszamy poniżej. Ile

Czytaj »