Ile kosztuje upadłość?

Ile kosztuje upadłość?

Najłatwiej na pytanie „ile kosztuje upadłość konsumencka” można odpowiedzieć: 30 złotych. Tyle bowiem wynosi opłata związana ze  złożeniem wniosku do właściwego sądu. Jednak dalsza i dokładna część naszej odpowiedzi będzie brzmieć: to zależy. Koszty ogłoszenia upadłości zależą bowiem od długości postępowania, zakresu czynności jakie wykonał syndyk oraz ile wyniesie jego wynagrodzenia. Na to wszystko ma wpływ także wielkość masy upadłościowej i stopień skomplikowania sprawy. Jeśli chodzi o wynagrodzenie syndyka, to tę kwestię opisaliśmy także w dziale FAQ.

Czy upadłość bez majątku jest możliwa?

Trzeba też od razu wyjaśnić, że dłużnik nie musi posiadać środków na odpowiednie pokrycie wspomnianych opłat i kosztów. Co więcej, wniosek o postępowanie upadłościowe można złożyć nie dysponując absolutnie żadnym majątkiem. W takiej sytuacji opłaty te tymczasowo poniesie Skarb Państwa i będzie je starał się spłacić syndyk w toku dalszego postępowania. Środki na to najpierw będzie szukał przy okazji sprzedaży masy upadłościowej, a jeśli tej będzie za mało, to koszty włączone zostaną do planu oddłużania. Może się więc nawet okazać, że część z tych opłat lub całość będzie dłużnikowi umorzona.

Pomoc przy wniosku o upadłość

Przy okazji składania wniosku o upadłość konsumencką warto się zastanowić nad dodaniem kosztu pomocy specjalisty lub prawnika. Samo złożenie wniosku, po ostatnich zmianach (o zmianach w ustawie piszemy tu), nie wydaje się być trudne, a jeśli nawet, to z pewnością w wypełnieniu pomoże nasz kreator wniosków. Specjaliści pomogą jednak w toku dalszego postępowania, a nawet po jego zakończeniu. Zachęcamy więc do kontaktu z nami, gdzie po niezobowiązującej i bezpłatnej wstępnej konsultacji przygotujemy odpowiednia ofertę. W toku postępowania można także skorzystać z profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże przeprowadzić przez całe postępowanie upadłościowe i wyjaśni zawiłości prawne i wszelkie niejasności, jeśli takie powstaną. Jednak praca takiego pełnomocnika nierozerwalnie łączyć się będzie z kolejnymi kosztami.

Mniejszy koszt upadłości

Istnieje jednak szereg dodatkowych korzyści ogłoszenia upadłości, które wpłyną na zmniejszenie kosztów ogłoszenia upadłości. Przede wszystkim podczas ogłaszania ugody można ustalić dogodny dla dłużnika harmonogram spłaty, a nawet umorzyć część zobowiązania. Przykładem na taką „oszczędność” jest sytuacja, gdy osoba wzięła kredyt we frankach, a następnie wskutek zmiany kursu walut, kwota pożyczki znacznie przekroczyła wartość nieruchomości. Podczas ugody jest możliwe umorzenie części długu. Dzięki temu dłużnik zatrzymuje mieszkanie, a wierzycie odzyskuje pieniądze, które mógłby stracić np. poprzez decyzję o umorzeniu.

Jak wspomnieliśmy też w naszym wpisie o różnicy między komornikiem a syndykiem (cały tekst tu) – przy postępowaniu upadłościowym przestają być naliczane odsetki od długu. W przypadku postępowania komorniczego odsetki, a tym samym i całkowite zadłużenie stale by rosło.

Obwieszczenie bez opłat

I na koniec, z czysto kronikarskiego obowiązku wspominamy, że decydując się na ogłoszenie upadłości, nie poniesiemy kosztów związanych z obwieszczeniem Monitorze Sądowym i gospodarczym. Obwieszczenie takie jest bowiem wymagane w toku postępowania.

Podobne artykuły